PŚ: Koniec wspaniałej serii Morgensterna, Małysz poza "

gwiazda

Dołączył: 23 Lis 2007
Posty: 312

PostWysłany: Nie 16:16, 23 Gru 2007    Temat postu: PŚ: Koniec wspaniałej serii Morgensterna, Małysz poza "

W niedzielę na skoczni w szwajcarskim Engelbergu (HS 137) zakończyła się wspaniała passa Thomasa Morgensterna. Austriak, który wygrał sześć kolejnych konkursów, nie został więc pierwszym zawodnikiem w historii skoków narciarskich,. który odniósł siedem kolejnych zwycięstw w jednym sezonie. W finałowej serii mieliśmy po raz pierwszy w tym sezonie dwóch reprezentantów Polski.
Morgenstern to trzeci skoczek - po Finach Jannie Ahonenie (w sezonie 2004/2005) i Mattim Hautamaeki (2004/2005) - któremu udało się w jednym sezonie wygrać sześć zawodów z rzędu.

Po pierwszej serii prowadził Andreas Kofler. Austriak, jako jedyny w stawce 50 zawodników, osiągnął 130 metrów (123 pkt.). Na drugiej pozycji znajdował się zwycięzca kwalifikacji, Szwajcar Andreas Kuettel - 125,5 m (115,9 pkt.), a trzeci był inny Austriak Gregor Schlierenzauer - 124,5 m (113,1 pkt.).
Tuż za nim plasował się niepokonany w tym sezonie Thomas Morgenstern. Austriak, lider klasyfikacji generalnej PŚ, uzyskał 124,5 m, ale miał kłopoty przy lądowaniu i dlatego sędziowie odjęli mu nieco punktów, których w sumie zgromadził 111,6.

Upadek zaliczył Szwajcar Simon Ammann. Uzyskał on 123,5 m (88,3 pkt.) i znalazł się poza czołową "30", ale dzięki odpowiedniemu przepisowi wystąpił w serii finałowej. W niej wzięło udział 34 zawodników, bowiem kilku skoczków uplasowało się ex aequo na 30. pozycji.

Słabo zaprezentował się Adam Małysz, który osiągnął trzecią odległość kwalifikacji - 125,5 metra, zaś w pierwszej serii z podwyższonego o dwie belki rozbiegu skoczył 5,5 metra bliżej - 120 m (103,5 pkt.) i zajmował 15. miejsce.

Niewiele gorzej od naszego mistrza spisał się Kamil Stoch - 119 m (100,7 pkt.). Polak został sklasyfikowany na 19. pozycji.

Najsłabiej z trójki "biało-czerwonych", startujących w konkursie, wypadł 16-letni Maciej Kot. Dotknął on nartami zeskoku na 112. metrze (86,1 pkt.), ale to było za mało, by myśleć o awansie do czołowej "30". Kot musiał się zadowolić 43. lokatą.

W kwalifikacjach zaś przepadł Piotr Żyła, który zajął w nich ostatnie miejsce.

W drugiej serii Małysz poprawił się o 9,5 metra, osiągając 129,5 m, przy rozbiegu podniesionym o dwie platformy górę. Polak zgromadził w sumie 227,1 pkt., co wystarczyło do zajęcia 13. pozycji.

Poprawił się również Kamil Stoch. Numer dwa w naszej ekipie w swojej drugiej próbie uzyskał 126 m i z notą łączną 216,5 pkt. został sklasyfikowany na 18. miejscu. Tym samym, jako drugi z naszych reprezentantów w tym sezonie, wywalczył punkty do klasyfikacji generalnej PŚ.

Zwycięzca został po raz piąty w karierze Szwajcar Andreas Kuettel. W drugiej serii uzyskał on 136 m i w sumie zgromadził 252,7 pkt. To pierwszy szwajcarski triumf na... szwajcarskiej skoczni Grosse Titlis. Wyprzedził on Austriaka Gregora Schlierenzauera - 136 m (248,9 pkt.) i Thomasa Morgensterna - 135 m (246,6 pkt.).

O wielkim pechu może mówić prowadzący po pierwszej serii Andreas Kofler, który w drugiej swojej próbie poszybował na 139. metr, ale nie ustał tego skoku i z notą 243,2 pkt. zajął 5. miejsce.

W klasyfikacji generalnej nadal z wielka przewagą prowadzi Morgrenstern. Adam Małysz jest niezmiennie 10., a Kamil Stoch "wskoczył" na 47. miejsce.

Kolejny konkurs odbędzie się 30 grudnia w Oberstdorfie. Będą to pierwsze zawody zaliczane do prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni.